Nabízíme bohatý sortiment náhrdelníků, náramků i náušnic z perel (jezerních i mořských ve velmi dobré kvalitě) a také polodrahokamů (např. lapis lazuli, tygří oko, malachit, tyrkys, korál všech barev, ametyst, akvamarín atd.).


Pokud byste měli zájem o určitý druh perel či polodrahokamů, pošleme Vám další konkrétní sortiment v požadovaném druhu, barvě i cenovém rozpětí. Pokud máte svou vlastní představu, můžeme Vám nechat zhotovit náhrdelník či náramek dle Vašeho přání.


Při platbě na účet je poštovné po České republice zdarma. Neúčtujeme si žádné manipulační poplatky. Poštovné do zahraničí počítáme dle skutečných nákladů. Dodací lhůta u předmětů na skladě je do druhého dne po obdržení platby, u předmětů na dotaz je obvykle 10-20 pracovních dní. Stejná lhůta platí i na předměty vyrobené na zakázku podle přání zákazníka.


Vánoční prodej:

U zboží na dotaz vyráběného na zakázku garantujeme dodání do Vánoc při objednávce učiněné do 7.listopadu. Po tomto datu prosím vybírejte z věcí, které máme skladem.
Zavolejte nám, rádi vám s výběrem poradíme.


O perlách: Perla se rodí uvnitř ústřice nebo perlorodky. Ve své podstatě je to reakce na vetřelce. Když do lastury vnikne cizí tělísko, většinou se spustí obranná reakce a ústřice začne vylučovat perleťovou hmotu, kterou cizí tělísko obaluje. V každé ústřici v divoké přírodě většinou vyroste jen jediná perla. Proto jsou přírodní perly tolik vzácné a dají se koupit především na specializovaných aukcích.


Perly se mohou ale také chovat. Takto vypěstované perly tvoří dnes více 96% světové produkce perel. Tyto perly vznikají stejným způsobem jako přírodní perly, cizí tělíska se však do ústřic vkládají úmyslně. Získaní kvalitní perly trvá několik let. K hlavním producentům patří Čína, Japonsko, USA, Austrálie, Tahiti a Vietnam.


Druhy perel:


Perly Akoya to je japonský název pro slanou vodu, pocházejí především z Japonska, Číny a Vietnamu. Obvyklá velikost je 5 až 9 mm, větší již bývají vzácné. Mají různé barvy např. krémovou, růžovou, stříbřitou nebo nazelenalou. Při vkládání cizího tělíska do lastury, mají tito mlži vysokou až 30% úmrtnost. Perlorodka vyprodukuje 1-2 perly za život.


Tahitské perly jsou produkovány zvláštním druhem ústřic s černými okraji, které se vyskytují pouze ve Francouzské Polynésii. Jsou velmi vzácné, protože tyto ústřice jsou velmi choulostivé a v chovech jich nepřežije více než 30%. Barvy perel jsou od krémové, stříbřité našedlé až po černou. Perlorodka vyprodukuje většinou jen 1 perlu za život.


Perly z jižních moří South sea se pěstují se v Austrálii, Barmě či Indonésii. Nejkvalitnější měří v průměru 10 - 20 mm. Prodávají se za vysoké ceny. Jejich zbarvení bývá bílé, žluté, žlutooranžové nebo modravé; navíc mohou mít růžový, zelený nebo modrý nádech. Perlorodka vyprodukuje 1-2 perly za život.


Perly Mabe mají tvar polokoule, což je způsobeno tím, že rostou usazené na stěnách lastur. Bývají vzácné, po uzrání se celá perla z lastury musí vyříznout. Mohou být mořské i jezerní. Pěstují se v Číně, Japonsku a USA, a kvůli svému tvaru se používají především pro výrobu prstenů a náušnic. Barvu mají bílou, krémovou, šedostříbrnou a narůžovělou.


Reborn Keshi perly druhé generace. Po první sklizni perel se lastury vrací do vody. Keshi perly vznikají, když se měkkýš snaží zbavit vloženého cizího tělíska. Vytvoří tak perlu, která je plochá a velmi nepravidelná. Perly Reborn Keshi bývají větší, minimálně 7-8mm. Vynikají sytými silně perleťovými barvami. Někdy jsou nazývány také jako perly- kukuřičné lupínky (konrnflakes).


Jezerní sladkovodní perly vytváří perlorodka říční a perlorodka pravá, v nichž může současně vyrůstat 20 i více perel. Proto jsou perly z těchto mlžů levnější než z druhů žijících v mořské vodě.
V současné době je však jejich kvalita srovnatelná s mořskými. Velikosti nad 10 mm jsou velmi vyhledávané a ceněné.


Obláčkové jezerní perly- původně tyto perly pocházely pouze z jezera Kasumiga v Japonsku. Proto se jim také říká perly Kasumi. Bylo to jediné místo, kde žily zvláštní hybridy perlorodek (Hyriopsis Schlegelii + Hyriopsis Cumingii), které vytvářely perly se zajímavou obláčkovou strukturou a vysokým leskem. V současné době se tyto perly produkují i na několika dalších místech, jsou však stále velmi vzácné.


Edison jezerní perly- nový druh perel vyšlechtěný poprvé v roce 2014. Perlorodky většinou produkují pouze jedinou perlu, stejně jako mořské perlorodky. Barvy jsou nádherně duhové (zlatavé, růžové, levandulové, zelenozlatavé...) s vysokým až kovovým leskem.


Šperkovnice jsou vyráběny starodávnou korejskou technikou, výroba jedné trvá až 1 rok. Šperkovnice jsou zhotoveny z různých druhů dřeva, lakovány mnoha vrstvami laku a intarzovány perletí. Každá je originál, vzory se kus od kusu mohou trochu lišit. Pokud již vzor na fotografii není k dispozici, nabídneme vám několik podobných, ale stejně krásných.

>>>>>>>>
Stupně kvality perelAAA (vysoká kvalita)AA (velmi dobrá kvalita)A (dobrá kvalita)CQ (komerční kvalita)
TvarPrakticky perfektně kulatýTéměř kulatý a symetrickýOválný, zaoblený, podlouhlýJiný tvar, nezaoblený, barokní či jinak tvarovaný
PovrchMinimální poškození, 90-95% povrchu je zcela v pořádkuMírně poškozený, nejméně 70-75% povrchu je zcela v pořádkuČástečně poškozený, alespoň 50% povrchu je zcela v pořádkuVíce poškozený, více než 75% povrchu má defekty
LeskPefektní - lesk je zářivý, čistý a jasnýVysoký - lesk je jasný, ale ne zářivý, mírně zamlžený na okrajíchStřední - lesk je zamlžený až zastřenýNízký - lesk je matný
ShrnutíVzhledově bezvadné nebo téměř bezvadné perly, nejvyšší stupeň kvalityŽádaná kvalita, příjemný kompromis mezi kvalitou a cenouNižší kvalita perel, ale velmi dostupná, nejprodávanější kategorieNejnižší kvalita perel, považovaná ještě za přijatelnou pro zpracování do šperku

Polodrahokamy:


Achát je krystalická forma křemene. Pojmenování jednotlivých odrůd křemene se řídí barvou nebo zbarvením minerálu. Škála barev je velice pestrá. V minulosti byl společně se stříbrem tento polodrahokam zdrojem bohatství v Českém království. Říkalo se, že když pasáček hodí za stádem kámen, má ten kámen často větší cenu než celé stádo. Nádherné exempláře naleznete ve výzdobě kaple svatého Václava na Pražském Hradě. V současnosti pochází většina těžených achátů z jižní Ameriky. Často se dobarvují atraktivními sytými barvami pod vysokým tlakem a teplotou. Barvy jsou tak velmi stálé.


Akvamarín je to odrůda berylu, jehož modrá, modrozelená, někdy dokonce až modrožlutá barva připomíná barvu moře. Nejkvalitnější akvamarín je průsvitný až průhledný. Oblíbený byl tento kámen především v době secese. Barvu moře má akvamarín díky železu, které barví tyto drahokamy do průzračně modré či s modrozeleným leskem. Jasně modrá barva akvamarínu je barvou naděje, sympatie, přátelství a věrnosti. Podle starých tradic slibuje šťastné manželství a pro ženy hlavně štěstí a bohatství.


Ametyst patří mezi mezi krystalické křemeny a má nádhernou nápadně fialovou barvou. Stejně jako ostatní druhy křemene se používá do šperků a velmi krásný vypadá vybroušený. Je však choulostivý na ostré světlo a vyšší teplotu, pokud je těmto faktorům vystave, ztrácí tak barvu a bledne.


Granát je známý především svou krásnou červenou barvou. Existují však i další barevné odstíny např. zelené, žluté či oranžové, výjimečně jsou i modré. Granáty ve špercích jsou známy již od nepaměti, byly používány jako ochránce člověka před zlem. Pověstný je český granát tzv. pyrop se svou krvavě rudou jiskrnou barvou. Ve svých sbírkách vlastnil císař Rudolf II. šperk s pyropem velikosti holubího vejce. V současné době jsou však v Čechách těženy již jen menší kamínky. Dostupnější formou je granát almandin nebo granát rhodolit. Oba mají krásnou rudou barvu a vyskytují se ve větších valouncích.


Korál je organického původu, je tvořen vnějšími kalcitovými schránkami mořských živočichů tzv.polypů. Barva korálů je obvykle bílá, červená, růžová, vzácnější je barva modrá, černá a hnědá. Korál je poměrně měkký a křehký, proto prosím zacházejte s korálovými šperky opatrně. Levnější druhy korálu bývají pod tlakem dobarvované, barvy jsou však velmi věrohodné a stálé. Pokud není v popisu výrobku výslovně uvedeno, že se jedná o přírodní barvu, pak je korál dobarvený.


Lapis lazuli lazurit minerál lazurit je hlavní složkou lapisu lazuli, díky němu má tento drahý kámen sytě modrou barvu. Za prvotřídní a nejkvalitnější lapis lazuli je považován výrazně tmavomodrý, s drobnými skvrnkami bílého kalcitu a zlatě se lesknoucím pyritem. Pro svoji krásnou modrou barvu jakoby posypanou zlatým prachem se využíval ve šperkařství i ve výzdobě již od starověkého Egypta. Nádherné šperky v tomto duchu zhotovovala na zakázku v minulém století např. firma Cartier. Zajímavé bylo i jeho další využití, pro krásnou stálou sytou modrou barvu jej staří mistři drtili a používali jako barvivo, tzv. ultramarín. Jehož pronikavá modř vydržela na obrazech po staletí.


Malachit je uhličitan mědi, provází většino ložiska mědí. Jako drahý kámen se zpracovává odedávna. Už ve starém Egyptě z něj vyřezávali kameje, amulety a jiné ozdobné předměty. Drcený se používal jako barvivo v malířství, byl však citlivý na okolní prostředí. Je zelený v různých odstínech od světle zelené po černozelenou, je neprůhledný. Často se vyskytuje společně se sytě modrým azuritem.


Tygří oko je odrůda křemene, krásné zlatohnědé barvy se sametovým kolébavým leskem. Objeven a dosud nejvíce těžen je v jižní Africe. Po jeho objevu jeho cena raketově vzrůstala a před první světovou válkou měl podobnou cenu jako diamanty. První světová válka jeho obchodování pozastavila a mnoho lidí si do tohoto nádherného kamene uložilo své úspory. Bez ohledu na válku se v Africe nadále intenzivně těžilo a po válce byly zásoby dány na trh. Nadbytek způsobil, že místo karátů se kámen začal prodávat na dekagramy a jeho cena prudce klesala. Kdo si do něj uložil peníze, přišel o ně. Díky množství, v jakém je tento polodrahokam k dispozici, se jeho krásou můžete potěšit i Vy. Dobře se opracovává a jeho krása lesk vynikne hlavně na větší ploše, jako jsou tabulkovce a čočkovce. Nádherné jsou kombinace s pravými bílými perlami.


Tyrkys je světlemodrý, zelenomodrý až zelený kámen voskového až porcelánového lesku. Velmi krásné jsou druhy s vnitřním žilkováním. Velmi oblíbený polodrahokam, především v Orientě. Cenově dostupnější varianta je howlit, nabízíme ho v široké škále krásných barev. Chcete-li mít jistotu, že vám tyrkysové šperky dlouho vydrží, chraňte je před poškrábáním ostrými předměty, před chemikáliemi (např. mycí či úklidové prostředky) ani je nemyjte horkou vodou.